Muzealna Warszawa

  • ilość dni: 3 dni
  • orientacyjna cena za 1 dorosłą osobę: 650 zł (opłata za 2 doby w hotelu, średni koszt wyżywienia we własnym zakresie, opłata za przejazdy Kolejami Mazowieckimi do Sochaczewa i Piaseczna, opłaty za wstęp do muzeów i przejazdy kolejami wąskotorowymi)
  • propozycja noclegu: hotel Campanille Ul. Towarowa 2, 00-811 Warszawa, hotel znajduje się naprzeciwko Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, tuż przy stacji kolejowej Warszawa Ochota oraz 10 minut pieszo od stacji metra
  • możliwość realizacji wycieczki: od maja do końca października w układzie piątek - niedziela
  • główne punkty wycieczki: zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej Sochaczew, przejazd Sochaczewską Koleją Muzealną, przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową

Szczegółowy opis wycieczki Muzealna Warszawa

1. Dzień pierwszy (piątek) poświęcamy na dojazd do Warszawy i zakwaterowanie w hotelu (jeżeli pokój nie będzie jeszcze gotowy, możemy bagaż zostawić w przechowalni). Jeżeli przyjechaliśmy do Warszawy pociągiem PKP Intercity, wysiadamy na stacji Warszawa Zachodnia lub Warszawa Centralna i podjeżdżamy jedną stację Kolejami Mazowieckimi na stację Warszawa Ochota. Po południu idziemy do Muzeum Kolejnictwa (czynne do 16:00), które znajduje się naprzeciw hotelu Campanille. Zwiedzamy tam dwie duże sale wystawowe i skansen lokomotyw, zajmie nam to ok 1 h. Na obiad najlepiej podjechać 1 przystanek pociągiem ze stacji Warszawy Ochota (pociągi kursują tu w odstępach kilkuminutowych) do stacji Warszawa Śródmieście, gdzie znajduje się bogata baza gastronomiczna. Jeżeli mamy czas możemy wybrać się do Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie (czynne do 17:00), znajdującego się w Pałacu Kultury i Nauki. Dostępna jest tu m.in. stała wystawa dotycząca transportu.

2. Drugi dzień (sobota) to wycieczka do Sochaczewa. Z Warszawy wyjeżdżamy pociągiem Kolei Mazowieckich o godzinie 7:33, czas przejazdu to 0:53 h. Około godziny czasu poświęcamy na zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej (małe sale wystawowe oraz bardzo duża ekspozycja lokomotyw i wagonów wąskotorowych), dodatkowo o godzinie 09:50 z przewodnikiem zwiedzamy wybrane elementy ekspozycji. O godzinie 10:30 wyjeżdżamy pociągiem Sochaczewskiej Kolei Muzealnej, który podstawi się na wolne tory na terenie muzeum wąskotorówkowego. Kolejką jedziemy do Wilcz Tułowskich, gdzie jest czas na spacer po Puszczy Kampinowskiej. O 12:25 wracamy kolejką do Tułowic, tu przechodzimy grupą do Osady Puszczańskiej, gdzie w specjalnie wydzielonym miejscu dla uczestników wycieczki kolejką odbywa się biesiada (ognisko, możliwość zakupu kiełbasek do pieczenia, napoi, dostępne jest także niedrogie, przygotowywane na miejscu jedzenie z grilla). O godzinie 14:14 pociag odjeżdża z Tułowic w kierunku Sochaczewa, jednakże z miejsca biesiady wychodzimy kilkanaście minut wcześniej, aby zdążyć na odjazd. W Sochaczewie Wąskotorowym jesteśmy o godzinie 15:20, natomiast o godzinie 16:15 odjeżdżamy do Warszwy Kolejami Mazowieckimi (kierunek Warszawa Wschodnia), czas przejazdu to 54 minuty.

3. Trzeci dzień (niedziela) to przejazd do Piaseczna. Przed odjazdem należy się wymeldować z hotelu, a bagaż zostawić w przechowalni. Do Piaseczna najlepiej wyjechać pociągiem o 09:07 (kierunek Radom), na miejscu jesteśmy o godzinie 09:43. Musimy dojść na stację kolejki wąskotorowej Piaseczno Miasto, gdzie w kasie odbierzemy zamówione przez internet bilety a także możemy podziwiać zabytkowy dworzec kolejki czy makietę kolejową. O godzinie 11:00 wyjeżdżamy ze stacji do Tarczyna przez Runów, gdzie po przestawieniu lokomotywy pociąg wraca do stacji Runów. Tam możemy skorzystać z ogniska, zjeść niedrogie jedzenie z grilla lub przejść się do położonego niedaleko miasteczka Wild West City. Pociąg w drogę powrotnę rusza o 15:20 i jest na stacji Piaseczno Miasto o godzinie 15:38. Na miejscu możemy skorzystać z usług kawiarni znajdującej się na stacji, a także zobaczyć ciekawe manewry lokomotywy, która przejeżdża tuż przy krzesłach lokalu. Pociąg powrotny do Warszawy odjeżdża o godzinie 17:41, przyjazd do stacji Warszawa Ochota o godzinie 18:17. Na miejscu udajemy się do hotelu, gdzie odbieramy bagaż.